Рідина для системи охолодження двигуна
Охолоджуюча рідина для авто призначена для захисту двигуна внутрішнього згорання від перегріву, а також для підтримання його робочої температури. Особливістю таких речовин є те, що вони не повинні замерзати при низьких температурах та, водночас, не випаровуватись при високих.
Для досягнення такого ефекту при виробництві даних речовин використовуються різноманітні присадки. На початкових етапах автомобілебудування в якості охолоджуючої рідини використовувалась звичайна вода. Але в зимовий період використовувати її в машині було неможливо через замерзання, тому виникла необхідність у створенні та додаванні у воду спеціальних речовин, які не давали би їй замерзнути. В результаті з’явився перший антифриз (antifreeze), назва якого перекладається з англійської як “проти замерзання”. Це слово стало синонімом до рідини, що охолоджує двигун авто.
Які бувають охолоджуючі рідини
На сьогодні, використовуються два найвідоміших та найпопулярніших охолоджуючих агента — антифриз і тосол.
Тосол
Торгова назва автомобільної охолоджуючої рідини, розробленої спеціалістами відділу науково-дослідного інституту органічної хімії та технології під назвою ТОС — "Технологія органічного синтезу". В якості діючої речовини в тосолі використовується етиленгліколь — двохатомний спирт. Слово "ТОСОЛ" утворено від назви відділу "ТОС" та закінчення "ол", що застосовується для позначення спиртів (наприклад, етанол). Така охолоджуюча рідина призначена для охолодження двигуна автомобілів в будь-яку пору року в рамках температур, вказаних в марках. Числа 35, 40, 65, що містяться в марках тосола, означають початок температури замерзання.
Зовні стандартний ТОСОЛ-40 являє собою рідину блакитного кольору, ТОСОЛ-65 — червоного. Колір необхідний для визначення чіткого рівня рідини в розширювальному бачку, щоб не плутати різні марки, а також відрізняти підтіки рідини від інших робочих рідин. Зміна кольору тосолу в процесі експлуатації свідчить про втрату експлуатаційних властивостей та необхідність його заміни. Виходячи з вищесказаного, правильніше називати охолоджуючу рідину антифризом, а не ТОСОЛом, який являється всього лиш торговою маркою.
Антифриз: основні характеристики та переваги
В охолоджуючій системі сучасного автомобіля переважно використовують антифриз. Антифриз — охолоджуюча рідина на базі водного розчину з додаванням етиленгліколю або пропіленгліколю, пакету спеціальних присадок, що надають рідині антикорозійні та герметичні властивості, дозволяють оберігати систему від протікань. Більшість існуючих охолоджуючих рідин відповідають одному із класів, згідно з класифікацією OEM:
- G11 — даний клас антифризів ще називають гібридним. Це класичний варіант охолоджуючої рідини, який виготовляється на базі водного розчину з додаванням етиленгліколю. Він найбільш розповсюджений, оскільки виробляється вже декілька десятиріч та підходить для більшості автомобілів. Крім своєї основної функції, даний склад покриває деталі двигуна тонким шаром антикорозійної плівки. Строк служби — не дуже високий (1-2 роки), але це компенсується відносною дешевизною.
- G12 — більш сучасний та високотехнологічний тип охолоджуючої рідини. На відміну від попереднього покоління антифризів, в його склад входять карбоксилатні присадки, що дозволяє більш ефективно здійснювати охолоджуючі та антикорозійні функції, а також краще захищати елементи двигуна. Строк служби подібних антифризів складає близько 5 років або 250 тисяч кілометрів пробігу.
- G13 — останнє покоління антифризів, в якості активної речовини в ньому використовується пропіленгліколь. Дане хімічне з’єднання менш токсичне, ніж традиційний етиленгліколь та відповідає сучасним екологічним стандартам і нормам безпеки. Цей інноваційний продукт відрізняється підвищеним строком служби та успішно використовується як в двигунах авто представницького класу, так і в потужних моторах спортивних суперкарів. Вартість охолоджуючої рідини такого типу значно вище.
Колір антифризу
Більшість відомих виробників використовують флуоресцентні фарбники, котрі допомагають визначити клас антифризу, знайти протічку та сигналізують про те, що охолоджуючу рідину пора міняти. В основному, використовується наступна кольорова гамма, в залежності від категорії антифризу:
- G11 — зелений та його відтінки;
- G12 — червоний;
- G13 — бузковий.
Якщо кипить охолоджуючий радіатор, значить рідину потрібно міняти. Досвідчені механіки радять використовувати оригінальну продукцію. Офіційні сервісні станції відомих автомобільних брендів використовують саме її. Ціна охолоджуючої рідини такого класу може бути значно вище, ніж у аналога, проте Ви не будете мати сумнівів щодо її якості, а строк служби двигуна Вашого авто значно збільшиться.
Купити охолоджуючу рідину з доставкою по Україні
Спеціалізований Інтернет-магазин Abaza.com.ua був створений для того, щоб все необхідне для Вашого автомобіля можна було купити в одному місці. Робота напряму з офіційними імпортерами та дилерами в Україні дозволяє нам встановлювати адекватні ціни на товари. Професійні та компетентні менеджери завжди готові відповісти на всі виникаючі питання та допоможуть зробити правильний вибір. Оплатити своє замовлення Ви маєте змогу при отриманні готівкою або банківським переказом. Доставка здійснюється по всій території України відомими транспортними компаніями. Звертайтесь до нашого магазину і Ваш автомобіль надійно слугуватиме Вам довгі роки!
Як визначитися з вибором охолоджуючої рідини?
Купити охолоджуючу рідину потрібно таку, що рекомендовано в інструкції з експлуатації автомобіля. Концентрат антифризу застосовувати в системі охолодження не можна. Він призначений тільки для приготування охолоджуючої рідини шляхом розведення водою. В якому співвідношенні відбувається розведення, вказує його виробник на етикетці.
Варто пам’ятати, що антифризи різних торгових марок часто не сумісні між собою. Збіг за кольором в цьому не грає ніякої ролі. Компоненти присадок можуть реагувати одне з одним з непередбачуваним результатом. Тому в безвихідній ситуації краще долити воду, а потім замінити всю охолоджуючу рідину в системі.
Якщо Ви не знаєте, що залито в радіатор Вашого авто, краще замінити антифриз з обов’язковим використанням промивки системи охолодження. Регулярно перевіряйте рівень охолоджуючої рідини. Якщо в результаті випаровування він знизився, додайте в систему дистильованої води, і тільки якщо рівень впав в результаті протічки, треба додавати антифриз. Не можна використовувати замість антифризу воду. Якісний антифриз не руйнує ущільнювачі системи охолодження. Він містить в собі присадки, котрі забезпечують різноманітні експлуатаційні властивості охолоджуючої рідини — антипінні, антикорозійні, мийні та інші.
Купуючи охолоджуючу рідину, пам’ятайте — хороший антифриз не може бути дешевим. На упаковці солідний виробник не економить. Тому така каністра має декілька рівнів захисту, штрих-код, анотацію до застосування, дані виробника, температуру кипіння та замерзання, термін зберігання, номер партії з датою виробництва. Герметичність каністри можна перевірити, якщо перевернути упаковку та злегка стиснувши її з боків. Якщо є протікання, каністра шипить, пропускаючи повітря, краще утриматись від покупки такого продукту. На додаток, антифриз не повинен мати запах нафтопродуктів.